Исак Фрумин

Жетекші, Білім беру институты, “Жоғарғы экономика мектебі” Ғылыми зерттеу университеті (Мәскеу, Ресей)

Исак Фрумин – Ресейдің тұңғыш білім беру мектебі болып келетін Мәскеудегі “Жоғарғы экономика мектебі” Ғылыми зерттеу университетінің Білім беру институтының жетекшісі. Оған қоса, оның міндеттеріне университеттерде стратегиялық жоспарлау және халықаралық ынтымақтастық бойынша кеңес беру кіреді.

1999-2011 жылдар аралығында профессор Фрумин Дүниежүзілік банктің Ресейде ұйымдастырған білім беру бағдарламасын басқарды. Оның Дүниежүзілік банктегі тәжірибесі Қазақстан, Қырғызстан, Афганистан, Непал, Түрікменстан және Индия сияқты мемлекеттерді қамтиды. 2012 жылдан бастап 2016 жылға дейін ол Ресей Федерациясының білім беру және ғылым министрінің кеңесшісі қызметін атқарды. Оның қазіргі зерттеу ісі өтпелі экономика елдеріндегі білім беру жүйесін дамытуға және білім беру мен өмірлік траекторияларға негізделеді.

Профессор Фрумин 250 жарияланымдардың авторы және редакторы болып келеді. Олардың ішінде келесі жарияланымдарды мысал ретінде келтіруге болады:

• Accelerated Universities: Ideas and Money Combine to Build Academic Excellence / Ed by P. G. Altbach, L. Reisberg and I. Froumin, 2018.
  • Carnoy M., Loyalka P., Dobryakova M. S., Dossani R., Froumin I., Kuhns K., Tilak J. B., Rong W.University Expansion in a Changing Global Economy: Triumph of the BRICs?. Stanford: Stanford University, 2013
  • Loyalka P., Carnoy M., Froumin I., Dossani R., Tilak J. B., Yang P. Factors affecting the quality of engineering education in the four largest emerging economies // Higher Education. 2014. Vol. 68. No. 6. P. 977-1004.
  • Froumin I., Leshukov O. The Soviet Flagship University Model and Its Contemporary Transition, in The New Flagship University: Changing the Paradigm from Global Ranking to National Relevancy. L.: Palgrave Macmillan, 2016. Ch. 8. P. 173-190
  • 25 Years of Transformations of Higher Education Systems in Post-Soviet Countries. Reform and Continuity / Ed. by J. Huisman, A. Smolentseva, I. Froumin. Palgrave Macmillan, 2017.